Jak wypełnić PIT 37?

Posted by on gru 14, 2012 in PITy | 0 comments

Obowiązkiem każdego podatnika jest rozliczenie podatkowe. W Polsce zdecydowana większość z nich rozlicza się za pomocą wzoru PIT 37. Co należy wiedzieć, aby skutecznie rozliczyć się z fiskusem? Zdecydowana większość polskich podatników to osoby, które pracują u swojego pracodawcy. Oznacza to, że zaliczki z tytułu podatku obliczał i pobierał za nich płatnik, czyli w tym wypadku pracodawca.

Kto rozlicza PIT 37?

Biorąc się za rozliczanie podatku, warto zorientować się, do jakiej grupy podatników się przynależy. Deklarację PIT 37 wypełniają osoby, które uzyskały dochody z tytułu:
 • Pracy w ramach umowy o prace, zlecenie i dzieło
 • Renty krajowej
 • Zasiłków
 • Emerytury
 • należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną
 • praw autorskich

Odliczanie ulg podatkowych

Rozliczając się z wniosku PIT 37 za rok 2012 warto pamiętać o ulgach podatkowych i innych odliczeniach. Dzięki temu można zmniejszyć wysokość należnego podatku. Jakie ulgi można odliczyć od PITu?
 • prorodzinną
 • ulgę na Internet
 • rehabilitacyjną
 • ulgę dla samotnie wychowujących dzieci
 • odsetkową (PIT/2K dla rozpoczynających ulgę odsetkową oraz PIT/D dla kontynuujących)

Kilka sposobów na PIT

Podatki można rozliczyć teraz na kilka sposobów. Kiedyś trzeba było rozliczać się samemu lub korzystać z usług księgowych i zanosić wypełnione wzory podatkowe do Urzędu Skarbowego osobiście. Dzisiaj można wysłać wzory podatkowe przez Internet i wykorzystać do tego celu aplikacje podatkowe takie jak PIT Program 2012 lub aktywne formularze. Wypełnione wnioski można też wysłać pocztą do Urzędu Skarbowego.

Co to są aktywne PITy?

Aktywne formularze podatkowe to nic innego, tylko specjalne arkusze kalkulacyjne przygotowane do obliczania deklaracji podatkowych. Aktywne wnioski wyglądają dokładnie tak samo jak tradycyjne druki PIT 2012. Wystarczy posiadać PIT-11 od swego pracodawcy i na jego podstawie wypełnić określone pola. Aktywny formularz automatycznie przeliczy wszystkie dane i wpisze je w odpowiednie rubryki formularza. Gotowy wniosek można wydrukować bądź wysłać do Urzędu Skarbowego droga elektroniczną.

Program PIT 2012

Aplikacje podatkowe, podobnie jak aktywne formularze PIT2012, działają w obrębie rządowego projektu e-Deklaracje. Programy tego typu pozwalają wypełnić wnioski podatkowe każdemu podatnikowi bez względu na jego faktyczną wiedzę na temat systemu podatkowego.
 • Kreator podatkowy Kreator PIT przeprowadza podatnika przez cały proces wypełniania deklaracji podatkowej. Kreator zadaje podatnikowi kilka prostych pytań, na podstawie których określa rodzaj wypełnianego PIT37 oraz wysokość dochodów, składek i rodzaje ulg, z których podatnik zamierza skorzystać.  Wszystkie informacje podatnik czerpie z PIT-11.
 • Kalkulator PIT Następna funkcja aplikacji PIT 2012 Program, która przelicza wszystkie podane wcześniej dane i wpisuje je we właściwe rubryki w formularzu. Program do PIT pozwala nie tylko szybko i sprawnie rozliczyć deklaracje podatkowe. Dzięki aplikacji można również wysłać dowolny formularz podatkowy, w tym PIT37, do Urzędu Skarbowego przez Internet.  Ministerstwo Finansów weryfikuje każdy druk i w przypadku prawidłowego nadesłania wzoru, wysyła na konto podatnika Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest jedynym dowodem na nadesłanie PITa do Urzędu Skarbowego.

Termin składania PIT37

Ostateczny termin składania deklaracji to 30 kwietnia 2013 roku.formularz pit 37 Technologia przyjazna podatnikom rozliczenie studentów pit 28 PIT w Internecie program pity 2012 Podatki w Internecie rozliczenie podatkowe PITy 2012 druki pit

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>